БУРІННЯ СВЕРДЛОВИН НА ВОДУ ПО ГРАНІТУ

В основному такий метод буріння свердловин на воду застосовується у Київській, Житомирській, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській та інших областях України.

Граніт далеко не завжди монолітний, а має розломи, тріщини, пори. Хоча «тріщинуватість граніту» – це просто найбільш актуальний приклад, що лежить на поверхні, оскільки таке поняття, як пористість і тріщинуватість характерна і для інших гірських порід. Гірські породи, як за освітою, так і у зв’язку з вторинними процесами, що відбуваються з ними, такими, як тектонічні рухи, вивітрювання, ущільнення, цементація та інші, не мають монолітну структуру. Вони знаходяться тріщини, розломи, порожнечі, пори різних розмірів і форм. І ці тріщинуватість, пористість, тектонічна порушеність і зумовлюють гідрогеологічні властивості гірських порід. Або, простіше, наявність води у цих породах у тому чи іншому обсязі. У міру поглиблення пористість порід зменшується, тому що збільшується тиск і проявляється таке явище, як цементація пор та тріщин. Пористість буває різна і класифікується в залежності від розміру та виду тріщин, порожнеч, пір наступним чином:

  • некапілярна пористість або шпаруватість – утворена великими порами, тріщинами, кавернами та ін. – понад 1,0 мм,
  • капілярна пористість – утворена тріщинами менше 0,25 мм або порами менше 1,0 мм

Залежно від розміру тріщини та пори класифікуються таким чином:

  • надкапілярні – ширина тріщин більше 0,254 мм, розмір пір більше 0,5 мм,
  • капілярні – ширина тріщин 0,254-0,0001 мм, розмір пор 0,5-0,002 мм,
  • субкапілярні – і ширина тріщин менше 0,0001 мм, розмір пор менше 0,0002 мм.

Ця класифікація необхідна розгляду умов руху підземних вод у гірських породах. Для ефективного буріння водяних свердловин необхідно наявність достатньої кількості надкапілярних тріщин і пор у бурій породі, якими відбувається вільне переміщення води. Тріщинувати порід найбільш актуальна і наочна при бурінні водяних свердловин на граніт. У кожному разі рішення щодо буріння водяної свердловини приймається індивідуально з урахуванням середньостатистичних даних по району. При цьому треба розуміти, що параметри свердловин «на граніт», розташованих всього в 100-150 метрах один від одного можуть істотно відрізнятися саме через більшу тріщинуватість гранітних порід в одній свердловині і, відповідно, її більшу водність і меншу тріщинуватість граніту при бурінні другої свердловини, та меншої продуктивності останньої. Рішенням може бути або подальша проходка і збільшення глибини свердловини, або попередній процес буріння свердловини пошук води на ділянці, метою яких є пошук розломів, тріщин у гірській породі.

Буріння свердловин на воду самохідною буровою установкою на базі ЗІЛ-131, ціни

Види бурових робітЦіни на буріння свердловин, грн/м.п.
Буріння по граніту (ціна залежить від глибини свердловини та діаметра буріння), 1 п.м.від 800 грн